خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آموزش بورس تابلو خوانی

آموزش بورس تابلو خوانی لازمه فعالیت هر سرمایه گذار در بورس آموزش تابلو خوانی میباشد که یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و دریافت کد بورسی می باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده می کند تجزیه و تحلیل کرده تا با استفاده از اطلاعات بدست آمده به خرید و فروش سهام بپرداد. تابلو خوانی بورس حتی برای سرمایه گذارانی که چندین سال در بازار سرمایه فعالند نیز کارایی دارد.
یکی از مشکلاتی که در بین فعالان بازار سرمایه در خصوص تابلو خوانی بورس وجود دارد این است که سرمایه گذاران بنیادی و یا تکنیکالیست در هنگام خرید سهام اصلا به روانشناسی بازار بورس توجهی ندارند و رفتار معامله گران را در خریدن و یا فروختن سهم در یک قیمت مناسب در نظر نمی گیرند و ممکن است حتی با فرض مناسب بودن سهم، قادر نباشند در یک قیمت مناسب سهم را خریداری و یا به فروش برسانند. آموزش تابلو خوانی در بورس یکی از آموزش هایی می باشد که هر سرمایه گذار باید آن را بیاموزد تا بتواند درک بهتری نسبت به تابلومعاملات و برخی تکنیک های معاملاتی در بورس داشته باشد. شناخت و خواندن تابلو معاملاتی در بورس صرفا نگاه کردن قیمت ها و برخی مولفه های معاملاتی در سهم نیست بلکه سرمایه گذار باید قادر به درک بخش های موجود در صفحه معاملات باشد. اینکه سرمایه گذار قیمت های معاملاتی مانند آخرین معامله، قیمت پایانی و … را میبیند باید بتواند به درستی ان را تفسیر کند که این موضوع جز با آموزش تابلو خوانی در بورس امکان پذیر نیست.

آموزش بورس سود در معاملات

آموزش تابلو خوانی

بخش اول

✅ جریان نقدینگی:

به نظر اکثر تحلیل گران و کارشناسان، جریان نقدینگی یکی از مهمترین فاکتور ها جهت انتخاب سهم های خرید و فروش است. همواره عرضه وتقاضا موجب تعیین قیمت سهم‌میشود. زمانی که پول مناسبی وارد یک سهم شود، باعث افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت سهم می شود.
و برعکس با خروج پول از سهم عرضه شدت گرفته و قیمت سهم‌افت پیدا میکند.

◀️ مسلما هر سهم در بازار ایران بازیگران خاص خود را دارد. بازیگرانی‌ که میتوانند جزو افراد حقوقی یا حقیقی باشند. این افراد که سرمایه زیادی دارند میتوانند تعیین کننده میزان عرضه و تقاضا در سهم و بالطبع تعیین قیمت سهم باشند.
◀️ در مواقعی بازیگران باتوجه به شرایط بازار و سهم تصمیم به ورود به سهم میکنند و تقاضا در سهم مورد نظر را افزایش داده و پس از مدتی با سود( کم یا زیاد) از سهم خارج‌میشوند.

🔴 شناسایی این افراد به ما‌کمک میکند تا با پیروی از آنها وارد سهم شده و هنگام خروج آنها تصمیم به فروش سهم بگیریم، فروشی که با سود همراه خواهد بود.

#اردر_ترس_چیست؟

☑️ همانطور که از نامش پیداست اردری (Order) که جهت ترساندن سهامداران برای جمع آوری هرچه بیشتر سهم در کف قیمتی و حتی پس از شکست حمایت فیک (fake) استفاده میگردد
معمولا بازیگران ، زمانی که قصد بالابردن (سهم) را داشته باشند، ابتدا بایستی حجم مورد نیاز خود را در کف قیمتی جمع نمایند تا بتوانند به خوبی آن را کنترل کنند.

یکی از راهکارهای روتین، استفاده از اردر ترس می باشد‌
برای این کار، بازیگر ابتدا مقداری سهم از فروشندگان عادی جمع مینماید (به حدی که بتوانند اردرگذاری کنند)

✅ سپس برای جمع آوری بیشتر، شروع به اردرگذاری در سمت فروشنده با حجم اصلی در ردیف های دوم و پایین تر (تا اردر پنجم) می نماید.
سهامدار عادی که از اهداف بازیگر آگاه نیست، احساس میکند که فروشندگان سهم بیشتر شده و سهم قصد سقوط دارد. در نتیجه سهامدار ترسیده و شروع به فروش می نمایند.
درواقع بازیگر با این کار به آنچه که در ذهن خود داشته رسیده است.( تشویق هرچه بیشتر سهامدار به فروش )

به عنوان مثال در سمت فروشنده چندین اردر ۵۰هزار تایی و یا بیشتر (در چارچوب قانون) قرار میدهند.

در همین حین، بازیگر در سمت خریدار با ترفندی دیگر شروع به جمع آوری سهم‌می نماید

قسمت دوم

♻️ در بخش قبل عرض کردیم که بازیگر با اردهای واقعی در ردیف های دوم و پایین تر سعی در ایجاد ترس و دلهره در دل سهامداران دارد.
در همین حین با اندکی رنج منفی ترس بیشتری را چاشنی کار خود قرار داده و این اطمینان را به سهامداران می دهد که سهم واقعا قصد سقوط را دارد.

🔸پس از اینکه فروشندگان ظاهر شدند؛ این بار بازیگر در سمت خریدار با شگرد های مختلفی شروع به جمع آوری مینماید

یکی از راه کارهای مرسوم مورد استفاده توسط این افراد، استفاده از اردر مخفی یا همان اردر نمایشی است.

حال بایستی دید اردر مخفی چیست❓

◽️شاید اکثر سهامداران خرد با این نوع اردر اشنا باشند اما استفاده آنچنانی در خرید و فروششان‌ نمی شود.

♻️ اردر نمایشی در هر کارگزاری،بسته به نوع پلتفرمی (قالب) که داراست در قسمت های مختلف قرار گرفته است. با استفاده از این ابزار شما‌میتوانید چه در زمان فروش و چه زمان خرید، فقط قسمتی از تعداد سهام مورد نظرتان را به معرض نمایش قرار دهید.

💠 درواقع شما میتوانید ۳۰% از حجم مورد نظر را به نمایش قرار داده و ۷۰% را مخفی‌نمایید.

🔅 برای مثال شما قصد دارید ۱۰۰۰۰ سهم از یک شرکت را خریداری نمایید.در قسمت خرید؛ تعداد را ۱۰۰۰۰ درج‌نموده و در قسمت حجم‌نمایشی ، بجای ۱۰۰۰۰، عدد ۳۰۰۰ را می نویسید.
با این کار درواقع حجم درخواستی شما ۱۰۰۰۰ بوده اما حجمی که روی تابلو در معرض نمایش قرار خواهد گرفت، ۳۰۰۰ خواهد بود.

البته برای حجم های کمتر این امر، امکان پذیر نیست.

حال برمیگردیم به مبحث اصلی، یعنی جمع آوری سهم توسط بازیگر!

این اردر مخفی چه کاربردی برای بازیگر دارد❓

💯 زمانی که سهامداران خرد در سمت فروشنده ظاهر شدند، اینبار بازیگر در سمت خریدار با استفاده از این اردرهای مخفی(نمایشی) شروع به جمع آوری سهم‌می نمایند تا کسی متوجه اردرهای مشکوک نشود.
چرا که اگر این حجم ها را با تعداد واقعی قرار دهد، خریداران تحریک شده و شروع به خرید می نمایند و درنتیجه تمام برنامه های بازیگر را مختل خواهند کرد. ( باعث رِنج‌ میگردند)

☑️ این روش،فقط یکی از شگرد های بازیگران بوده و روش های بسیار متعدد دیگری جهت بازی سهم وجود دارد.

۳️⃣ قسمت سوم

بازیگر بی پول

♻️ در بخش قبل توضیحاتی در مورد نوع جمع آوری بازیگر ارائه نمودیم. در بخش سوم قصد داریم یکی از شگردهای بازیگران جهت خالی نمودن و نیز افزایش قیمت سهم با استفاده از کمترین میزان نقدینگی را به شما عزیزان معرفی‌نماییم.

💠 در مواردی که بازیگر قصد داشته سهم را با کمترین میزان نقدینگی بالا برده بر سر سهامدار خالی نماید از این روش استفاده مینماید

🌐 فرض کنید بازیگری سهمی را در کف قیمتی و نقطه دلخواه خود جمع آوری نموده و دیگر قصد صرف مبلغ بیشتری را نداشته و تصمیم به افزایش قیمت سهم می نماید. جهت این امر فردا راس ساعت ۸:۳۰ اردر سنگین‌میلیونی ترتیب میدهد.سهامداران با دیدن چنین صف سنگینی (بالای ۶m) تصمیم بر عدم فروش گرفته و به همین راحتی سهم با‌کمترین‌معامله ۵% بالا میرود.در واقع فروشندگان تصمیم می گیرند سهم خود را فردا، ۵% بالاتر بفروش برسانند. ضمن اینکه بایستی اشاره نمود با این روش میانگین خرید بازیگر نیز ثابت می ماند.
معمولا در‌چنین‌مواقعی خریداران نیز‌ ترغیب شده‌ و صف سنگین‌تر‌ میگردد.

🌐 بسته به اهداف بازیگر‌ و کشش‌ سهم، این‌کار تا زمان دلخواه بازیگر ادامه‌میابد.
پس‌از‌اینکه بازیگر به هدف خود رسید، روز آخر دوباره راس ساعت ۸٫۳۰ همین‌ کار‌ تکرار گردیده و صف سنگین تری تشکیل میگردد.
با به صف نشستن خریداران‌بیشتر، بازیگر آرام‌ و آهسته از طرفی شروع به عرضه‌کرده و از طرف دیگر

با لغو و اردرگذری متعدد به انتهای صف می رود.
با این‌کار، علاوه بر‌اینکه‌ صف پایدار‌میماند، سهام بازیگر نیز آرام‌ آرام به خریداران انتقال می یابد

✅ پس به یاد داشته باشید در چنین‌مواقعی فریب ترفند بازیگر را نخورده و حس‌نکنید که سهم پس از کمی استراحت دوباره حرکت خواهد نمود.

✅ البته بایستی عرض کرد این جریان، نسبی بوده و نمیتوان بصورت مطلق قضاوت نمود.چرا که از نیت بازیگر؛ جز خود بازیگر‌کسی‌مطلع نیست و ممکن است بازیگر اهداف والاتری را در ذهن خود داشته باشد.

🔶 یک نمونه از این نوع استراتژی ، میتوان به #حسیر در هفتم تیر ماه سال ۹۶ اشاره نمود که با صف ناگهانی بیش از ۴۰m سهم را از ۳۰۰ تا حوالی ۳۸۰ رسانده و خالی نمودند.

☑️ یکی از نشانه های خروج در چنین‌مواردی، دقت به حجم‌معاملات است.
معمولا افزایش حجم نامتعارف نزدیک مقاومت نشانه خروج است. البته این نیز نسبی بوده و نمیتوان بصورت مطلق بکار برد.

۴️⃣ قسمت ۴ :

✅ شکاف

🌐 در قسمت قبل در رابطه با بازیگر بی پول صحبت‌ نمودیم و عرض کردیم، زمانی که بازیگر قصد افزایش قیمت سهم‌ با‌کمترین میزان نقدینگی را داشته باشد؛ صفی سنگین با کمترین عرضه را می چیند. و پس از اهداف کوتاه مدتی خود خروج‌ مینماید

♻️ در بخش جدید در مورد یکی از شگردهای بازیگران جهت پیاده کردن نوسان گیران و اهداف بزرگ تر توضیح‌ خواهیم‌داد.

♻️ معمولا فعالان بازار سرمایه‌ دیدگاه مختلفی‌نسبت به سهامداری دارند.
عده ای‌دیدگاهشان‌بلندمدت بوده و با خرید در نقطه مناسب با توجه به اهدافشان، زمان بسیار زیادی به سهام مورد نظر خود میدهند و تا رسیدن به تارگت تعیین شده و بدون توجه‌به نوسانات مثبت و منفی، سهامداری‌مینمایند.معمولا این دسته افراد، زمانی بیش از ۶ ماه و حتی ۱ سال در نظر می گیرند و زیاد مزاحم بازیگر نیستند و گین هایی که میگیرند بسیار زیاد است.

🔻 عده ای تارگتشان نسبت به دسته اول کمتر‌بوده و بالطبع زمان کمتری را در نظر میگیرند. ( ۳ تا ۶ ماه ).
این دسته، سود کمتری نسبت به دسته اول نصیبشان میگردد.

🔻 دسته سوم کوتاه مدت تر می باشند. یعنی سهم را خریده و با‌توجه‌به اهداف تکنیکالی، سهم‌را در مقاومت های خاص میفروشند (۱ تا ۳ ماه )

🔻 دسته چهارم نوسان‌گیر تشریف‌ داشته و به سود های گنجشکی و ناچیز راضی‌هستند. این افراد معمولا‌ بازه زمانی جهت نوسان را روزانه‌ و یا‌ نهایتا ۱ ماهه در نظر میگیرند.

آموزش کاربردی:  آموزش بورس پرسش و پاسخهای متداولی که یک تازه کار علاقه مند به بورس به آن نیاز دارد

🔺 حال، بازیگری‌ که‌ اهداف بزرگی را‌ در سر دارد، بایستی نوسان‌گیران را از سر راه خود خارج‌ نمایند. تا در نقاط مهم هیچ گونه مزاحمتی نداشته باشند.

شگرد بازیگر در این مواقع چیست⁉️

✅ پس از اینکه بازیگر مقدار سهام مورد نیاز خود را جمع نمود، شروع به رنج‌کشی و افزایش قیمت نموده و با این کار سهام بیشتری خریداری‌ نموده و سهم را به سمت صف کشانده و یا نهایتا در قیمت بالاتری نسبت به قیمت بازگشایی کار را به اتمام میرساند

🔸 روز دوم ممکن است بازیگر ابتدا سهم را با صف خرید بازگشایی نموده و سهامداران با دیدن چنین صفی فعلا دست‌نگه دارند. اما چیزی که واضح است ، این صف سنگین‌نیست و با فروش اندک خواهد ریخت.

سوال: چرا بازیگر از ابتدا صف‌سنگینی‌نمیچیند ❓

🔸 صف خرید سنگین، فروشندگان را فراری خواهد داد. چرا که نوسان‌گیران نیز از سودبیشتر بدشان‌ نمی آید و دست نگه‌خواهند داشت.

🔸 پس از کاهش صف، نوسان‌گیران و کوتاه مدتی ها احساس‌میکنند که دیگر رشد سهم به اتمام‌رسیده و زمان فروش فرا رسیده است.‌و بازیگر به اهداف خود رسیده است. حتی ممکن است در همین حین بازیگر عمدا شروع به فروش نموده و رنج‌ منفی بکشد.

۵️⃣ قسمت ۵:

دستکاری نسبت ها:

🌐 یکی از مهمترین شگرد هایی که اکثر بازیگران هنگام جمع آوری سهام و یا خالی کردن بکار میبرند استفاده از ترفند دست کاری نسبت هاست.

دست کاری چیست❓

💠 وقتی بازیگر در روزهای منفی قصد جمع آوری سهم را دارد بایستی طوری رفتار نماید که کسی متوجه جمع آوری آنها نشود. استفاده از دست کاری نسبت های خرید و فروش بهترین ترفند برای فریب سهامداران خرد جهت فروش و همینطور یک عامل قوی در جلوگیری از خرید بیشتر سهامداران حقیقی می باشد.

بازیگران چگونه نسبت هارا دستکاری میکنند ❓

♻️ یک بازیگر قوی تمامی ابزارهای لازم‌ جهت برنامه ریزی برای جمع آوری و افزایش قیمت سهم را در دست دارد.

۱️⃣ اولا وقتی صحبت از بازیگر مینماییم منظور یک نفر نیست. بلکه ممکن است تیمی در پشت صحنه خوابیده باشند.
بازیگر ممکن است متشکل از ۴ نفر تا یک تیم با بازیکنان زیاد باشد.
هر کدام از این افراد مطمئننا چندین کد در اختیار دارند. این افراد ممکن است هرکدام ۱۰ کد و حتی بیشتر داشته باشد‌.

۲️⃣ ثانیا این بازیگران روش هایی که استفاده مینمایند نیز کاملا حرفه ایست.

♨️ نکته #تابلوخوانی ♨️

۶⃣ قسمت ۶:

❇️ معنای خرید و فروش حقوقی:

خرید و فروش حقوقی در بازار چه معنایی برایمان خواهد داشت؟

معمولا در بازار، نوع خریدها و فروش های حقوقی معنای متفاوتی داشته و سهامداران نیز، برداشت های متفاوتی از این نوع خرید و فروش ها دارند.
اما آنچه که واضح است، ۸۰% این خرید و فروش ها معنایش کاملا مشخص بوده و با شناخت این رفتار ها هیچ گونه ابهامی در ذهن یک فعال بازار، باقی نخواهد ماند.

✅ یکی از ملاک های خرید در مبحث تابلوخوانی، فروش حقوقی ها و از طرفی خرید حقیقی ها در بازار می باشند.

این جلسه قصد داریم در مورد “فروش” صحبت کنیم.

✅ معمولا هر فروشی که توسط حقوقی ها انجام می پذیرد نشانه بدی نبوده و حتی در برخی مواقع ، یکی از نشانه های خوب تلقی می شود.

بازیگرانی که قصد جمع آوری سهمی را در کف قیمتی دارند، بعضا با فروش کدهای حقوقی از یک طرف و خرید آنها با کدهای حقیقی در طرف دیگر ، بار خود را سنگین تر کرده و شرایط را جهت افزایش قیمت سهم مهیاتر می نمایند.
این امر به دو دلیل اتفاق می افتد: یا نتوانسته اند مقدار سهام مورد نظر را از بازار خریداری نمایند و با این امر بر خواسته خود جامعه عمل پوشانده و کمبود خود را جبران می نمایند ، و یا اینکه اهداف پشت پرده ای دیگری در جریان است.

✅ بعضا ما مشاهده می نماییم سهی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟
جواب بنده خیر می باشد بشرطی که به شرایط تابلو و نقطه قرار گیری سهم دقت کنیم.

اگر دیدید سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته و حقوقی از سمت دیگر شروع به فروش سنگین کرده و سهم در محدوده منفی و یا مثبت به خوبی و بدون فشار، حفظ گردیده است، مطمئن باشید بازیگر در حال انتقال کد از حقوقی به حقیقیست.
یکی از مهمترین مولفه هایی که در این حالت بایستی بررسی کرد، مرور نسبت های خرید و فروش است.
اگر نسبت های خریدار به فروشنده حقیقی، بیش از دوبرابر قوی بود دیگر شک‌و شبهه ای باقی نخواهد ماند. چرا که یک خریدار عادی چنین قدرتی نخواهد داشت و قطعا بایستی تعداد بیشتری در این امر شرکت نمایند تا بتوان این حجم سنگین را خریداری نمود.
در چنین سهامی میتوان با بررسی جوانب دیگر( تکنیکال، روانشناسی و.. ) پله ای ورود نمود.

✅ نوع دیگری از فروش، در نقاط مقاومتی سهم رخ می دهد.
در مواردی که مشاهده نمودید سهمی در نقطه مقاومتی خود با فروش سنگین حقوقی همراه گردید بایستی جوانب دیگر را بررسی کرد.
اولین قسمتی که بررسی میکنیم باز، نسبت های خرید و فروش است.
اگر نسبت های خریدار حقیقی بیش از ۲ یا ۳ برابر قوی تر از فروشنده بود نشان از عدم ضعف بوده و بنظر فعلا سهامداری منطقیست.
اما اگر این‌نسبت ها تقریبا برابر بوده و حتی کمی ضعیف می باشد، این امر‌نشان دهنده این است که حقوقی ترمز رشد سهم را کشیده، و علاقه ای به ادامه رشد سهم ندارد.
درواقع حقوقی با این‌کار قصد کنترل سهم را دارد.

🚫 در برخی موارد فروش حقوقی اصلا نشانه خوبی نیست.
هر زمان مشاهده نمودین سهمی که قصد رشد را داشته مدام با فروش حقوقی همراه است، بایستی چندین روز و یا ماه روند سهم را دنبال کنیم. اگر این روند ادامه دار بود مطمئن باشید حقوقی علاقه ای به رشد سهم نداشته و قصد آزار و اذیت را داشته و یا حتی اگر قصد آزار نداشته، نیازمند نقدینگی بوده و به هر قیمتی حاضر است سهام خود را به فروش برسانند.
سعی کنید حداقل تا تغییر روند، از چنین سهامی کمی دوری نمایید.

☑️ نمونه ی چنین حقوقی هایی را میتوان در دو نماد #ذوب و #فاراک مشاهده نمود.
حقوقی فرهنگیان معمولا در این دو سهم تا توانسته اند در این دو سال اخیر در روند سهم اخلال ایجاد نموده اند.هر زمان این دو سهم قصد شکل گیری یک روند صعودی را داشته، این ها با سو استفاده از فرصت ایجاد شده، شروع به عرضه نموده اند.

☑️ در این دو ماه اخیر مشاهده می نماییم با خروج فرهنگیان ، چگونه مسیر رشد #ذوب هموار گردیده است. البته بایستی خاطر نشان نمود، اگر توافق داخل شرکت نبود، باز هم این مسیر با اخلال مواجه میگردید اما با بازارگردانی درست، این حقوقی ها بصورت صحیح از مدار شرکت خارج شدند.
نمونه دیگر را میتوان در #خپارس مشاهده نمود.
هر زمان این سهم قصد صعود داشته، حقوقی ها با عرضه های آبشاری مانع از رشد بیشتر شده اند. این در صورتی است که بنیاد خپارس بسیار بهتر از برخی نماد های گروه خودروییست. اما بازدهش کمتر از آنهاست.

نکته #تابلوخوانی ♨️

۷⃣ قسمت ۷:

❇️ معنای خرید حقوقی:

خرید حقوقی چه معنایی برای مان خواهد داشت؟

جلسه قبل در مورد پالس های مثبت و منفی فروش حقوقی صحبت نمودیم.
امروز قصد داریم معنای خرید حقوقی را مشخص نماییم.

در بازار سرمایه خرید حقوقی در موقعیت های متفاوت و نقطه قرار گیری سهم معنای متفاوتی خواهد داشت.

۱⃣ حمایت مقطعی:

اگر سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته باشد، و حقوقی شروع به خرید نماید، نوع خرید، نشانگر رشد و یا شکست این حمایت خواهد بود.
هر زمان مشاهده نمودید، خرید حقوقی در کف حمایتی، اندک،مقطعی و بدون رنج مثبت باشد، نشانگر این است که سهم قصد شکست حمایت کرده است و این حقوقی فقط قصد حمایت مقطعی دارد.
این نوع حمایت در صورتی کارساز خواهد بود که روزهای بعد بازار مثبت بوده و این جو، مانع شکست حمایت گردد.
نمونه این‌ نوع خرید را روزانه در سهام مختلف مشاهده می نماییم.

۲⃣ حمایت پایدار به همراه رنج مثبت:

در برخی موارد مشاهده مینماییم‌حقوقی با خرید های پیوسته، بهمراه رنج‌مثبت باعث افزایش تقاضا گردیده و بعضا سهم‌ را به سمت صف خرید پیش میبرد. هرگاه با چنین‌صحنه ای‌مواجه‌ شدید، تا زمانی که این حمایت پایدار است دست به فروش نزنید.
نمونه ی این نوع حمایت را در عرضه اولیه #سپ و نماد اخیر #خساپا مشاهده نمودیم.
نیت حقوقی در این نوع حمایت در شرایط مختلف، متفاوت است. حمایت اخیر #سایپا بخاطر مجمع پیش روی شرکت بود.

۳⃣ خرید های پیوسته بدون رنج‌مثبت:

در برخی موارد مشاهده می نماییم‌حقوقی یک شرکت روزانه درحال خرید سهم بوده و در هر دو بازار مثبت و منفی در حال خرید است.این نوع خرید معمولا نشاندهنده جمع آوری و حمایت میدهد. با چنین سهامی با رعایت حد ضرر سهامداری نمایید.
برخی حقوقی ها رفتار منطقی داشته و در روزهای منفی شروع به خرید نموده و روزهای مثبت با سود خوب خارج‌میگردد.

۴⃣ خرید حقوقی از کدهای خاص:

این نوع خرید ها معمولا در مقاومت های سهم اتفاق میافتد. وقتی سهمی رشد خوبی را تجربه میکند معمولا این رشد ها با حقوقی هماهنگ می باشد.
در صورتی که در سقف قیمتی شاهد خرید های سنگین‌ حقوقی بوده و نسبت های خرید و فروش نیز بسیار ضعیف باشد، بایستی کمی تامل نماییم. چرا که این صحنه، نشانگر ضعف تابلو بوده و نشان از خالی کردن میدهد.
البته این موضوع نسبی بوده و ممکن است نشانه مثبتی تلقی شود. با بررسی روزهای آتی تصمیم به خرید و فروش بگیرید. حجم بسیار زیاد در نقطه مقاومتی سهم ، نشانه خوبی نیست.
اگر سهم از مثبت به سمت منفی حرکت کرده و آخرین معامله سهم‌منفی شد کم‌کم به فکر فروش پله ای باشید. ( تکنیک تیک معکوس )

 

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

User Rating: ۵ ( ۱ votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *