خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آموزش تفاوت های بازار بورس ایران با بازار بورس جهان

آموزش تفاوت های بازار بورس ایران با بازار بورس جهان بازار سرمایه ایران با بقیه بورس های دنیا تفاوت دارد. تفاوت های بنیادین هم دارد. این تفاوت ها باعث می شود فرمول های مالی در این بازار به مراتب ناکاراتر از بقیه دنیا باشد. اجازه می خوام چند تا از این تفاوت ها رو عرض کنم خدمتتون :
١- خیلی از اختراعات بشر تابعی از نیاز بوده اند. مثلا جد من و شما یه روز که می خواسته محصول رو از مزرعه ببره انبار با خودش فکر کرده که اگر چرخ رو اختراع کنه چقدر خوب میشه و اینطوری چرخ اختراع شده. در واقع چرخ پاسخی بوده به نیازی که جامعه داشته. مانند همین اتفاق در مورد اتومبیل افتاده است. جامعه احتیاج به سرعت در رفت و آمد داشته است و سرانجام خودرو اختراع شده است. اما همان زمان تو ایران اجداد من و شما با قاطر در حال جابجایی بودن و هیچ نیازی به سرعت یا کیفیت بهتر حرکت احساس نمی کردند. در واقع اتومبیل زمانی وارد ایران شد که نیازش نبود. اگر بود که خودمون اختراع می کردیم.
بورس هم دقیقا همینطوریه. تاریخ بورس رو مطالعه کنید. اصلا دولت امریکا بورس رو تاسیس نکرد. نیاز به نهادی که کارخانجات بتوانند سرمایه گذاران جدید را جذب کنند بقدری بود که اول بورس تاسیس شد و بعد دولت آمریکا به آن سر و شکل داد.
حالا دقیقا تو ایران با اقتصادی دولتی که حتی مردم اش اعتقاد به اقتصادی با مدل دیگر ندارند، نقش بورس کجاست؟ ۵٪‏ از سهام یه شرکت رو با خواهش و تمنا عرضه می کنیم، ٣-۴ تا ۵٪‏ می خوره میره پی کارش.
توجه کنید جامعه ی ایران حتی هنوز به تغییر مدل کسب و کار سنتیش اعتقاد نداره. شما با جامعه ای که ضرب المثل رایج اش ” اگر شریک خوب بود، خدا داشت” است می خواید در مورد مزایای شرکت های سهامی عام توضیح بدید؟
این مساله موضوعی فرهنگیه. که ریشه در استبداد زدگی چند هزار ساله ی ایرانیان داره.
کاری نداره. مقایسه بفرمایید چند درصد از مدیریت شرکت های بورس ایران توسط دولت انتخاب می شود و چند درصد توسط بخش خصوصی و اعداد حاصل رو با هرکجای دنیا که خواستید مقایسه کنید.
ببینید
چرا کانون سهامداران حقیقی هنوز تشکیل نشده؟ چون دولت حتی حاضر نیست از خیر مدیریت این یکی هم بگذره. حالا شرکت بورس و بورس انرژی و بورس کالا و فرابورس که داستان خودشون رو دارند.
خب اینجا چند تفاوت به وجود می آد :
نخست- مدیران موجوداتی که بر مبنای شایستگی انتخاب شده باشند نیستند. بیشتر ملاک همسویی با اهداف دولت و وزارت خانه و مدیر بالاسری است. مثلا مدیرعامل فلان خودروسازی به نظر شما خودش رو بیشتر در مورد منافع دولت مسئول می دونه یا منافع سهامدارا؟ خیلی واضحه من هم اگر مدیرعامل باشم بدهکار اون کسی هستم که انتخابم رو بهش مدیونم. پس به حداکثر رسیدن ثروت سهامداران اولویت اصلی نیست.
دوم – مردم هم این مساله رو بخوبی می دونند. اونها می دونند حداکثر شدن منافع اونها دغدغه اصلی مدیریت نیست. برای همین حاضر به سرمایه گذاری بلند مدت نیستند. نگاه کنید به بازار سرمایه در اطرافتون ده نفر رو می تونید پیدا کنید که به موضوعی به نام سرمایه گذاری بلند مدت اعتقاد داشته باشند؟ هرقدر دلتون می خواد بهم فحش بدید ولی واقعا درست فکر می کنند، سرمایه گذاری بلند مدت به اندازه خرید و فروش کوتاه مدت عایدی نداره.

آموزش تفاوت های بازار بورس ایران با بازار بورس جهان
سوم- ویژگی های تورمی و استاندارد های ضعیف حسابداری دست مدیریت رو برای اعمال روش های مختلف سود و زیانی باز گذاشته. در ادبیات مالی جهان همه فکر می کنند قیمت رو عرضه و تقاضا مشخص می کند ولی، در ایران نقش مدیریت به مراتب مهمتر و تاثیر گذار تره. این نقش از دو طریق موثره.
الف- مدیر می تواند مستقیم وارد عرضه و تقاضا شود. مثلا سرمایه گذاری سمند یا سرمایه گذاری سایپا رو نگاه کنید اونقدر سهام شرکت مادر رو خریدند که می توانند عضو هیات مدیره تعیین کنند . این مساله فقط مربوط به این دو تا نیست بقیه شرکت ها هم به همین ترتیب اند. شما برید اپل یا مایکروسافت رو نگاه کنید ببینید آیا اونها هم این کار رو کرده اند؟
ب – مدیریت می تواند ساده تر از هرجایی بر صورت های مالی تاثیر بگذارد بدون اینکه مجازاتی منتظرش باشه. مثلا شرکتی ناگهان استاندارد های محاسبه ای استهلاک رو تغییر می دهد و سودش دوبرابر می شود. شرکت دیگر هزینه ی بهره را به بهای تمام شده اضافه می کند و سودش بیشتر می شود. شرکتی به سادگی مفروضات بودجه را دستکاری می کند و سودش کمتر می شود و….
ج- مدیریت حتی از طریق بی تفاوتی می تواند بر قیمت سهم تاثیر گذار باشد که در ادامه عرض خواهم کرد.

آموزش کاربردی:  آموزش بورس قواعد سر انگشتی مدیریت برتر

نهاد قانونگذار بخش خصوصی رو به رسمیت نمیشناسه. ممکنه شب بخوابیم فردا صبح بلند شیم ببینیم نرخ خوراک پتروشیمی ٣ برابر شده است. بهره مالکانه معادن ۵ برابر شده است. بعد هم تو تلویزیون میگن چرا ثروت مملکت باید توسط عده ای غارت شوند. خودمون هم عذاب وجدان می گیریم برای این غارت گری که کرده ایم. همین تغییر دائمی قوانین اصلا به تفکر بلند مدت اجازه ظهور نمیده. حتی در سطح خرد ممکنه یه نماد مدتها بسته باشه و…

آموزش تفاوت های بازار بورس ایران با بازار بورس جهان

پنجم- در این شرایط دانش بی ارزش ترین کالاست. ببینید قضیه خیلی ساده است شما احتیاج به لباس دارید می رید لباس می خرید با این اتفاق صنعت پوشاک حمایت میشه و رشد می کنه. ولی وقتی احتیاج به دانش ندارید کتاب نمی خونید کلاس نمی رید. از اونطرف چون نیاز نیست رشد اتفاق نمی افته. دقت کنید هنوز یه هفته نامه یا ماهنامه درست حسابی هم تو بورسمون که جنبه ی علمی داشته باشه نداریم. چون نیاز نداریم. سهم خریدن تو صف خرید مگه کتاب خوندن می خواد؟ بشینیم ببینیم همه چی میگن بخریم همون رو بخریم دیگه. یه جلسه ای میریم، تو چهارتا گروه عضو میشیم بالاخره دستمون می اد چی کار باید بکنیم.
من از اساتید مالی یه سوالی دارم. در ده سال گذشته سرعت رشد فاینانس تو ایران چقدر بوده تو دنیا چقدر بوده؟ ناراحت میشید بگم در زمینه ی علوم مالی رشدمون صفر بوده و هنوز همون حرفای سال های ٨٠-٩٠ میلادی رو داریم می زنیم؟

آموزش تفاوت های بازار بورس ایران با بازار بورس جهان

ششم – دلم می خواد این مساله رو با ذکر مثال توضیح بدم. الان تو بازار سرمایه شرکت هایی رو داریم که ارزش بازارشون شاید ٢٠ میلیارد تومان باشه. از این ٢٠ میلیارد تومان ٧٠-٨٠ درصدش دست همون مدیرای دولتیه و ٢٠-٣٠ درصدش دسته مردمه. یعنی سهام شناور آزادش حدود ۴ تا ۶ میلیارد تومانه.
حالا اگر همه اعضای همین کانال هرکدوم فقط ١ میلیون تومان تصمیم بگیرند از این سهم بخرند چه اتفاقی می افته؟ بگذریم که می دونم شما خیلی پولدار تر از این حرفایید. خب چرا من نباید این کار رو بکنم؟ یه سیگنال میدم و بعدش تبریک می گم. در این حالت نیازی به تحلیل داریم؟ مدیریت هم با بی تفاوتیش می تونه بزاره ما بترکونیم. اینطوری میشه که الان سهم داریم اندازه ارزش بازارش زیان انباشته داره بعد داره مثبت ۵ می خوره. چهارتا تبادل هم می کنم اعضا رو به ٣٠-۴٠ هزار نفر می رسونم شانس موفقیتم بیشتر هم میشه. فکر نکنید فقط آسمانی و پر ریسک این کار رو می کنند نه عزیزان صندوق توسعه بازار یعنی چی؟ یعنی خود نهاد ناظر هم متوجه شده می شود در عرضه و تقاضا تاثیر گذاشت . حالا اونها معتقدند در مسیر درست این تاثیر رو می گذارند. ولی من یه سوال ساده دارم این صندوق که توسط علمی ترین نهاد های بورس مدیریت می شود چرا در زیان است؟
هفت – ساختار های ضعیف جهان سومی. از سامانه تدان، کدال، سنان گرفته تا صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و صندوق های بازارگردانی همه و همه اشکالات اساسی دارند. اشکال اصلی اینه که عین قانون تجارت قوانین اینها یکبار نوشته شده و هیچ مدیر دولتی علاقه نداره ریسک کنه و تغییرش بده. هرکی هم ازش بپرسه می گه این که از قبل بوده. اصولا کسی وظیفه بهبود کیفیت در ساختار بورس رو نداره. ایده های جدید، خلاقیت های جدید در حد مالدیو. یه اوراق مشارکتی یکی منتشر کنه یه اخزایی چیزی در بیاد بفروشیم کارمزد بگیریم. بجای گسترش اندیشه سازمان بورس رو از نظر فیزیکی بزرگتر کنیم. هی کارمند استخدام کنیم. ایکاش یه روز وزیر اقتصاد کل سازمان بورس رو مجبور می کرد آزمون اصول بازار سرمایه بدن ببینیم ده تاشون قبول میشن که از این کارگزاری بیچاره پول می گیرن و مجبورشون می کنند آزمون بدن. آقا مگه به شفافیت اعتقاد ندارید لطفا خودتون با انتشار صورت مالی تون شفاف بشید.
هشتم – فکر نکنید شما در این فرایند بی تاثیرید. اتفاقا فوق العاده موثرید. شما می توانید انتخاب کنید بین منافع کوتاه مدت یا منافع بلند مدت. دریا مجموعه ای از قطره هاست. من به عنوان یک قطره تلاشم رو می کنم. شما هم این چنین می کنید؟ کافیه هرکدوممون تو هرجایی که هستیم یک لحظه فکر کنیم. ژاپن خاورمیانه شدن احتیاج به تغییر فرهنگ تغییر دیدگاه داره. بیایید این کار رو شروع کنیم.

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *