خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آموزش بورس روانشناسی بازار سهام

آموزش بورس روانشناسی بازار سهام

با سهم خود ازدواج نکنید….در نخستین مطلب روانشناسی بازار سهام به اهمیت مبحث روانشناسی سهامداران و معامله‌گران در بازارهای مالی پرداخته شد، اما در مطلب دوم بولکووسکی پندی ارزشمند به سهامداران می‌دهد و آن اینکه در بازار سهام پول را فراموش کن عزیز من!

در این مطلب جذاب و خواندنی منتشر شده در سایت بورس۲۴ از قول سهامداران و معامله‌گران حرفه‌ای بازارهای سهام دنیا تاکید شده که با سهام خود ازدواج نکنید! شاید این پندهای آموزنده در شرایط کنونی بازار سرمایه ایران کارآتر از هر زمان دیگر باشد.
بولکووسکی در این مقاله می‌نویسد: در طول ۳۰ سال سرمایه‌گذاری و معامله، به رازی دست یافته‌ام که تصور می‌کنم، هر سرمایه‌گذاری باید آن را بداند. عنوان این نوشته ممکن است بخشی از این راز را برایتان بازگو کند. اما پیش از گفتن این راز به داستان‌های واقعی زیر خوب گوش دهید.
«جیل» پنج سنتی
جیل یک معامله‌گر تازه وارد به باشگاه ما است. او سال‌ها به عنوان کارگزار و مشاور مالی در شغل سرمایه‌گذاری مشغول به کار بوده است. اما جیل کار خود را رها کرد و اکنون تمام وقت به انجام معامله در بازار می‌پردازد.
تقریبا هر وقت که حرفی از او می‌شنیدم داشت، یک چیز را تکرار می‌کرد: «تنها کاری که باید انجام دهم این است که ۱۰ سنت از هر معامله سود کنم. هنگامی که آن را در ۱۰۰۰ سهم در هر معامله ضرب کنی، همین مقدار کم مبلغی در حدود ۲۶۰۰۰ دلار در سال می‌شود. این در صورتی است که در هر روز تنها یک معامله انجام دهی و موفق عمل کنی.» او در حدود ۶ معامله در روز انجام می‌دهد و به طور بالقوه باید مبلغی در حدود ۱۵۶۰۰۰ دلار در سال سود کسب کند.
البته، انجام معامله هرگز به این سادگی نیست. کارمزد کارگزاری و دیگر هزینه‌های مربوطه از سود معاملات می‌کاهند. اما گذشت زمان معلوم کرد که او نتوانست این کار را در دراز مدت و مستمرا با موفقیت انجام دهد. چرا؟
«لری» با زیان‌های بسیار
او یک معامله‌گر با تجربه است که در حدود ۱۰ سال در بازار به انجام معامله پرداخته است. اما اگر نگاهی به پرتفولیوی او داشته باشید، از این همه اعداد و ارقام قرمز رنگ که نشانگر عملکرد منفی و همراه با زیان اوست، متعجب خواهید شد. در برخی موارد تا ۲۵، ۴۰ و حتی ۵۰ درصد در زیان است. تنها موارد کمی وجود دارد که سودهایی را با درصدهای ۲۰ و ۵۰ درصد نشان می‌دهند.
او اخیرا به من گفت: «آنقدر در ضرر هستم که نمی‌توانم آنها را بفروشم.» چگونه زیان‌های او این همه زیاد شد؟ با از دست دادن یک پنی و گاهی یک دلار…
«بیل» ورشکسته
اما معامله‌گر دیگری نیز وجود دارد که فکر خوفناک تعداد زیادی قبض و بدهی فکر او را در سر میز شام به شدت مشغول کرده و نمی‌داند که پول پرداخت. آنها را باید از کجا تامین کند. هر روز هم معاملات او به ستون زیان‌هایش می‌افزاید. هر چیزی را که سعی می‌کند منجر به شکست می‌شود. با اینکه چند بار مقادیری پول از همسرش قرض گرفته، اما سرمایه‌اش روز‌به‌روز کمتر می‌شود. آموزش بورس روانشناسی بازار سهام
این سه معامله‌گر در یک موضوع به یکدیگر شباهت دارند. می‌توانید حدس بزنید که آن ویژگی چیست؟ پاسخ آن رازی است که تمام معامله‌گران باید آن را بدانند.
این راز را به تعداد بسیاری از معامله‌گران گفته‌ام و جالب اینکه تقریبا تمام آنها حرف مرا باور نکردند و از آن استفاده‌ای نبردند. چرا؟ فکر می‌کنم آماده مواجهه با آن نبوده اند. شما چطور؟ می‌توانید با این پاسخ به درستی برخورد کنید و آن را متوجه شوید؟ این راز چیست؟ این است: «پول را فراموش کنید.»
می دانم که احتمالا انتظار شنیدن حرفی بسیار انقلابی و منحصر به فرد داشتید. حرفی که بتواند میلیون‌ها دلار برای شما به ارمغان بیاورد.
حالا خوب به این حرف گوش کنید: اگر به اینکه چقدر پول در یک معامله به دست می‌آورید یا از دست می‌دهید فکر نکنید و آن را نادیده بگیرید و تنها بر انجام درست معامله تمرکز نمایید، پول خودش هوای خودش را خواهد داشت و از دست نخواهد رفت. آموزش بورس روانشناسی بازار سهام
دوباره مرور کنید
بگذارید داستان هر یک از معامله‌گران را دوباره مرور کنیم. از جیل شروع می‌کنیم. تمام کاری که او می‌خواهد انجام دهد این است که سود کمی کسب نماید. اگر او بر انجام صحیح معاملاتش بر اساس یک برنامه مشخص تمرکز می‌کرد و تنها به فکر کسب سود ناچیزی از هر معامله نبود، بسیار بهتر عمل می‌کرد. در حال حاضر، هنگامی که سود کمی به دست می‌آورد، آنچنان از ترس از دست دادن آن عصبی می‌شود که فورا آنچه دارد را می‌فروشد.
هنگامی که بار دیگر سهامی را می‌خرد، و قیمت سهام در جهت مناسب حرکت نمی‌کند، ذهن او فلج می‌شود و فقط منتظر می‌ماند که قیمت سهام دوباره بالا رود و آن را بفروشد. آنچه در عمل اتفاق می‌افتد این است که در واقع او دارد زیان‌های خود را افزایش می‌دهد.

آموزش کاربردی:  آموزش بورس نسبت استرلینگ

شایعات موجود در بازار را جدی نگیرید حتی اگر از طرف دوست شما و یا شخص مطلع در بازار باشد زیرا هیچ کس نمی تواند پیش بینی درستی از آینده یک سهم داشته باشد.زمانی که شما سهمی را برای خرید انتخاب می کنید مهم این است که دلیل انجام این کار را بدانید. تحقیق کنید و شرکت مورد نظر را ارزیابی کنید. تکیه بر شایعات دیگران به نوعی شبیه قمار است پیش از تصمیم به خرید ممکن است در برخی موارد تکیه بر صحبت های دیگران سودده باشد ولی این عمل شما را از تبدیل شدن به یک سرمایه گذار مطلع باز می دارد و این آگاهی تنها رمز موفقیت درازمدت است

در بند ۱ اهمیت تشخیص به موقع سودآوری سهام بیان شد. به عنوان یک سرمایه گذار با دید بلندمدت، نگران تغییرات قیمت در کوتاه مدت نباشید.به خاطر داشته باشید که به جای نگرانی نسبت به نوسانات اجتناب ناپذیر در کوتاه مدت به سرمایه گذاری خود مطمئن باشید.یک سری از سرمایه گذاران از نوسانات روزانه سهم به دنبال سود هستند ولی سود بلندمدت وابسته به تغییرات دیگری در بازار است که ممکن است چند ماه به طول بینجامد. پس دید خود را برروی نظرات و تحقیقات خود متمرکز کنید.

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *