خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آموزش بورس مقایسه تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

آموزش بورس مقایسه تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکی و تحلیل فاندامنتال دو نگرش مختلف به بازار های مالی هستند. همانطور که ذکر شد تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکی حرکت های گذشته قیمت را بررسی می کند تا با استفاده از اطلاعات استخراج شده و بررسی آنها حرکت های آینده قیمت را پیشبینی کند. تحلیل فاندامنتال به عکس شاخص های اقتصادی را بررسی می کند که همه به زمان حال مربوط هستند اگرچه آنها را با اعداد قبلی نیز مقایسه می کند. اکنون ببینیم این دو نگرش در جزئیات چه تفاوت هائی با هم دارند، چه ایراداتی به تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال می شود گرفت و چگونه می توان از هر دو نگرش به طور همزمان برای پیشبینی قیمتها استفاده کرد.

تفاوتها: تفاوتهای تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

مقایسه: تحلیل فاندامنتال سعی در ارزیابی ارزش واقعی و اثرات شاخص ها بر قیمت آن در آینده را دارد ولی تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال بر این فرض بنا شده که بررسی این عوامل مورد لزوم نیست زیرا همه آنها عملا دردل قیمت موجودند و تنها چیزی که برای بررسی مورد نیاز است چارت قیمت هاست.

بازه زمانی یا همان تایم فریم: تحلیل فاندامنتال کلا به بازه های زمانی یا همان تایم فریم های بزرگترمی نگرد و برای پوزیشن های بلند مدت تر بیشتر صادق است در حالی که تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکی به بازه های زمانی یا همان تام فریم های کوتاه تر می نگرد و برای پوزیشن های کوتاه مدت تر و تارگت های نزدیک تر بیشتر صادق است. دلیل این مطلب بسیار ساده است. اعداد مورد مصرف در تحلیل فاندامنتال هفتگی، ماهانه و سالانه اعلام می شوند. مثلا در مورد سهام یک شرکت انجام تصحیحات در سیاست های یک شرکت توسط مدیریت جدید آن و تولید یک محصول جدید و طراحی و اجرای یک برنامه بازار یابی جدید و … تا به نتجه رسیدن و تاثیر بر فاکتور های فاندامنتال قیمت سهام آن شرکت نیاز به مدت زمان طولانی دارد. بر خلاف آن، قیمت و حجم معاملات هر لحظه تغییر کرده و اطلاعات مورد استفاده در تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال را بوجود می آورند. خریداران و فروشندگان در بازار هر لحظه نسبت به حرکات قیمت عکس العمل نشان می دهند و این مطلب روانشناسی بازار را که در تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال بر آن تکیه می شود برای خرید و فروش های سریعتر مناسب تر می کند. حرکت قیمت طلا یا نوسانات بازار فارکس (تغییر برابری ارزها)، مگر در هنگام نشر یک خبر بسیار تاثیر گذار بر آن، در طول یک روز، یک ساعت یا چند دقیقه بیشتر به روانشناسی بازار یا همان عکس العمل های انسانی موثر بر قیمت حساس است تا شاخص های اقتصادی.

سرمایه گذاری و ترید یا معامله گری: نه فقط تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکی به تایم فریم یا همان بازه زمانی کوتاه تری نسبت به تحلیل فاندامنتال می نگرد بلکه هدفش از خرید و فروش هم با آن متفاوت است. تحلیل فنی عموما برای ترید یا همان معامله گری استفاده می شود در حالی که تحلیل فاندامنتال عموما مورد استفاده برای سرمایه گذاری است. سرمایه گذار یک چیز را می خرد زیرا متقاعد شده که ارزش آن در طول یک مدت زمان معقول افزایش می یابد ولی یک تریدر یا همان معامله گر آنرا می خرد چون معتقد است آنرا می تواند به دیگری به قیمت بالاتری بفروشد. رسم یک خط بین سرمایه گزاری و ترید یا همان معامله گری بسیار دشوار است ولی به هر حال این حقیقت هم جزئی از شخصیت این دو نگرش متفاوت می باشد.

آموزش کاربردی:  آموزش بورس اندیکاتور حجم (volumes)چیست؟

منتقدین تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال: برخی اعتقاد دارند که تحلیل تکنیکال مانند جادوگری حقیقت ندارد. حتی اگر شنیدید کسی تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال را مسخره می دارند تعجب نکنید. در واقع تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال در چند دهه اخیر پیروان جدی و پر تعداد پیدا کرده است. شخصا اعتقاد دارم که متولد شدن کامپیوتر و پیشرفت آن نقش اصلی را در این مطلب بازی کرده است. تحلیل گران وال استریت نیویورک هنوز هم فاندامنتالیست هستند ولی امروز در اکثر کارگزاری ها حداقل یک نفر به تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال وارد و مسلط بوده و از آن استفاده می کند. فاندامنتالیست ها درست بر خلاف چارتیست ها می گویند که قیمت حال حاضر در بازار نتیجه حرکات گذشته قیمت بوده و این حرکات گذشته دیگر ارزشی ندارند. هیچ جوابی برای این بحث وجود ندارد از این رو این خود شما هستید که باید تحقیق و تجربه کنید تا صاحب منطق خاص خود شوید.آموزش بورس مقایسه تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

آیا می توان از هردو نگرش همزمان استفاده کرد؟: اگرچه تحلیل تکنیکال و فاندامنتال مثل دو قطب مخالف به نظر می آیند و یا مثل آب و روغن غیر قابل حل در یکدیگر، بسیاری از سرمایه گذاران و تریدر های موفق در بازار از ترکیب این دو نگرش استفاده می کنند. به عنوان مثال برخی از فاندامنتالیست ها از تحلیل تکنیکال یا همان تحلیل فنی برای تعیین نقطه مناسب ورود به بازار استفاده می کنند. خرید چیزی که قیمت آن رو به بالاست در لحظه ای که قیمت آن به طور چشمگیری نزول کرده میزان سود این سرمایه گذاری را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد و زمان رسیدن به تارگت سود مورد نظر را کوتاه تر می کند از این رو یک سرمایه گذار که بر تحلیل فاندامنتال متکی است به تحلیل چارت هم اهمیت می دهد. چارتیست ها هم به فاندامنتال می نگرند تا نشانه های تایید سیگنال های تکنیکال خود را در آن بیابند. مثلا اگر یک چارتیست سیگنالی را که فروش را توصیه می کند داشته باشد به شاخص های فاندامنتال هم نگاه می کند تا ببیند آیا این شاخص ها هم حکایت از تضعیف قیمت داشته باشند و در این صورت با اطمینان بیشتری پوزیشن می گیرد. در مجموع باید گفت که توجه و استفاده همزمان از هر دو نگرش چه برای تریدر ها یا همان معامله گران و چه برای سرمایه گذار قویا توصیه می شود.آموزش بورس مقایسه تحلیل فنی یا همان تحلیل تکنیکال با تحلیل فاندامنتال

📚آموزش تحلیل تکنیکال
آیا همیشه بعد از تشکیل پول بک روند قبلی ادامه می یابد⁉️

💠نکته مهم :شکست یک حمایت یا مقاومت و تکمیل پول بک لزوما به معنی ادامه روند قبلی نیست۱

💠برسی ها نشان می دهد ۴۷ درصد (کمتر از نیمی ) از روندها بعد از تکمیل پولبک روند قبلی خود را پی گیری می کنند در حالی که ۵۳ درصد روند ها بعد از پولبک، با قدرت روند قبلی را از دست داده یا رفتار هایی خلاف انتظار انجام می دهند.

💠بعد از پولبک به نقطه شکست برای نظر دادن در مورد این که آیا روند قبل از شکست پی گیری میشه یا نه اجازه بدید روند از محدوده پولبک در جهت روند قبل از شکست به طور کامل خارج بشه و بعد نظر بدید !!!!

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *