خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

آموزش فیلتر نمایش معاملات بلوکی

آموزش فیلتر نمایش معاملات بلوکی آموزش بورس

فیلتر کاربردی زیر فیلتر نمایش معاملات بلوکی می باشد.

برای اینکه بدانید کدام نمادها در بازار بورس معاملات بلوکی داشته اند این فیلتر را در سایت دیده بان بازار کپی نمایید.

 

آموزش فیلتر معاملات بلوکی

از کد زیر کپی بگیرید و در سایت tsetmc بخش فیلترها استفاده کنید

(l18)[(l18).length-1]=='2'

 

آموزش نوسان گیری بورس

 

معاملات بلوکی چیست :

معاملات در بازار اوراق بهادار به خرد، بلوک و عمده تقسیم می شوند. در معاملات بلوک و عمده، حجم بیشتر و قابل توجهی از سهام شرکت، معامله می شود. سفارش خرید یا فروش بخش بزرگی از سهام یک شرکت را «معامله بلوکی» می گویند. این معامله با یک قیمت توافقی معین، میان خریدار و فروشنده، انجام می شود. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معامله بلوکی، رعایت نمی شود. به طور معمول، سرمایه گذاران حقوقی وارد این معاملات می شوند. با توجه به نقد شوندگی سهام، معاملات بلوکی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می دهد. برای جلوگیری از این تاثیرات شدید، خریدار و فروشنده در خارج از سیستم معاملاتی روی قیمت معامله، توافق می کنند. معاملات بلوکی با عنوان «سفارش های بلوکی» هم شناخته می شوند. در ایران، بازار جداگانه ای برای انجام این معاملات ایجاد شده که به آن «بازار بلوک» گفته می شود.

تعریف معاملات بلوکی :

معاملات بلوکی به معاملاتی گفته می شود که در آن حجم و محدودیت قیمتی وجود ندارد. برای شرکت های بورسی زمانی معامله بلوکی انجام می شود که حجم معاملات سهام و یا حق تقدم سهام ۵۰ برابر محدودیت حجم هر سفارش در بازار باشد و یا معاملاتی که ارزش معامله آن بیشتر از ۲ میلیارد تومان باشد. این معاملات معمولا در زمان معاملات بازار انجام می شود و شرایط آن همانند بازار عادی می باشد یعنی سهم در دامنه مجاز خود معامله می شود. معمولا معاملات بلوکی در یک بازار جدا انجام می شود و دلیل آن هم بیشتر مربوط به این است که حجم معاملات انجام شده تاثیراتی در قیمت سهم در بازار ایجاد نکند.

 

شکل زیر فرآیند معاملات بلوکی را نشان می دهد:

آموزش فیلتر معاملات بلوکی
فیلترنویسی معاملات بلوکی آموزش فیلتر معاملات بلوکی و تاثیر آن

 

تأثیر معاملات بلوکی در قیمت سهم

به دلیل اینکه در بیشتر موارد، قیمت معامله شده بالاتر از قیمت سهم روی تابلو است، زمانی که روی یک نماد معامله بلوکی انجام می شود، سهامداران انتظار رشد قیمت سهم دارند. معمولاً با انتشار آگهی عرضه بلوک با قیمتی بالاتر از تابلو، معاملات سهم با موجی از تقاضا همراه خواهد شد، حتی اگر معامله بلوکی صورت نگیرد.برای مثال معاملات بلوکی بانک های بورسی ملت، تجارت و صادرات در سال ۱۳۹۴ انجام شد.

این بلوک ها شامل ۹۵/۱ درصد سهام بانک ملت (بیش از ۷۸۱ میلیون و ۸۹۳ هزار سهم)، ۳۹/۲ درصد بانک تجارت (بیش از یک میلیارد و ۹۴ میلیون) و ۸۴/۳ درصد از سهام بزرگ ترین بانک بورسی یعنی بانک صادرات (شامل دو میلیارد و ۲۱۹ میلیون و ۸۱۵ هزار) بودند.معامله بلوکی در سه نماد مذکور باعث افزایش تقاضا برای خرید سهام در گروه بانکی شده بود و معاملات پرحجمی در این گروه به ویژه سه بانک صادرات، تجارت و ملت انجام شد که این امر به زعم بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه حاکی از ورود نقدینگی جدید به گروه بانک و بازار سرمایه بود.

آموزش کاربردی:  دانلود فیلتر نمادهایی که اختلاف قیمت آخرین معامله با قیمت پایانی حداقل مثبت ۳%

بنابراین این اتفاق می تواند دارای ابعاد مثبتی برای بازار سرمایه باشد. به نظر می رسد سهامدارانی که تردید و دودلی نسبت به روند مثبت و متعادل بورس دارند، با فروش سهام درصدد شناسایی سود بر می آیند. در مقابل برخی دیگر بر این باورند که با توجه به حجم معاملات قابل توجه و ورود نقدینگی جدید، بازار سرمایه از پتانسیل های زیادی برای رشد و بالندگی برخوردار است و به همین دلیل متقاضیان خرید سهام بیشتر هستند.

به طورمعمول در شرایطی که بازار سرمایه در پی حرکت در مسیر جدید و یافتن روند آتی خود باشد، چنین رفتارهای متفاوتی از سوی فعالان بازار سرمایه مشاهده می شود و با گذشت زمان و بررسی روند بازار می توان گفت که دیدگاه کدام گروه از سهامداران درست و منطقی خواهد بود.در فرابورس تعداد سهام و حق تقدم سهام قابل معامله در آن برای شرکت هایی که سرمایه پایه آن ها بیش از یک میلیارد ریال است، بزرگ تر یا مساوی نیم و کمتر از یک درصد سرمایه پایه و برای شرکت هایی که سرمایه پایه آن ها کمتر یا مساوی یک میلیارد ریال است بزرگ تر یا مساوی یک و کمتر از پنج درصد سرمایه پایه شرکت است.

در خصوص بررسی ارزش معاملات روزانه باید این نکته را مورد توجه قرار داد که باید ارزش معاملات بلوکی را از ارزش معاملات روزانه کسر کرد تا ارزش معاملات خالص روزانه بازار را بدست آورد که قابلیت استناد داشته باشد

نکته معاملات بلوکی بورس:

معمولا شنیده اید زمانی که شاخص کل روزانه منفی باشد در برخی نمادهای بازار ممکن است معامله بلوکی انجام شود. این معاملات به منظور مثبت کردن شاخص کل و یا کم کردن اثر منفی شاخص کل انجام می شود و اصطلاحا میگویند در نماد مورد نظر معاملات بلوکی انجام شده است.

بنابراین باید معاملات بلوکی را در هر روز مشخص کرد و اثرات آن را بر روی شاخص کل مشاهده کرد. چرا که ممکن است شاخص کل مثبت باشد و شما فکر کنید که بازار هم مثبت است در صورتی که بسیاری از نمادهای بازار منفی باشد و تنها معاملات بلوکی در یک سهم موجب رشد شاخص شده است.

در گزارشات روزانه بورس کلیه معاملات بلوکی منتشر میشود و با مراجعه به گزارش می توان دریافت که معامله بلوکی در چه نمادهایی و با چه حجمی و در چه قیمتی انجام شده است

منبع: ساعد نیوز

 

 

افزونه فین آی FinEye تحلیل بنیادی شرکت و وضعیت فروش آن

 

 

فیلم آموزش استفاده از فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

 

آموزش افزونه وسهام در تابلوخوانی بورس

User Rating: ۵ ( ۲ votes)

مطلب پیشنهادی

آموزش فیلتر سهم هایی که میانگین حجم فروش حقیقی‌ها در ۳ ماه گذشته بیشتر از میانگین حجم معاملات در ۱۲ ماه گذشته

آموزش فیلتر نویسی خروج نقدینگی حقیقی ها (کوتاه مدت)

آموزش فیلتر نویسی خروج نقدینگی حقیقی ها (کوتاه مدت) (ct).Buy_I_Volume*2/(ct).Buy_CountI < (ct).Sell_I_Volume/(ct).Sell_CountI دانلود فیلتر نماد …

۴ دیدگاه

  1. ممنون از فیلترهای خوبتون .تشکر

  2. علی مطهری مقدم

    سلام تشکر از فیلم آموزشیتون خیلی به درد بنده خورد…
    از توضیحات شما درمورد فیلتر نمایش معاملات بلوکی خیلی پرکاربرد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *