خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

کمی بیشتر معنی تورم را بشناسیم!

مفهوم تورم:

تورم به معنی افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است و افزایش یا کاهش در آن نشان‌دهنده تغییر سرعت افزایش قیمت‌ها می‌باشد. به همین سبب، کاهش تورم به معنای ارزان شدن کالاها و کمتر شدن قیمت آن‌ها نیست بلکه به معنای کاهش سرعت رشد قیمت‌هاست.

محاسبه تورم:

تورم بر اساس تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده محاسبه می‌شود. این شاخص دربرگیرنده تعدادی از کالاها و خدمات است که هر کدام از این کالاها وزن خاصی در آن دارند.

چرا اقتصاد دچار تورم می‌شود؟

اقتصاددان معروف، پروفسور کینز دو دلیل عمده برای تورم ذکر می‌کند: کاهش عرضه کل یا افزایش تقاضای کل و در مقابل، پول‌گرایان رشد عرضه پولِ مازاد بر رشد اقتصادی را عمده‌ترین دلیل تورم می‌دانند. به عبارت دیگر، تورم، تناسب نداشتن حجم پول در گردش با عرضه خدمات و کالاهاست.

 

کمی بهتر مفهوم تورم را بشناسیم!

 

پیامدهای تورم:

تورم از جمله پدیده‌هایی است که می‌تواند آثار و تبعات مثبت و منفی به دنبال داشته باشد و مهم‌ترین اثر آن، توزیعی است؛ به نحوی که به نفع گروه‌های پردرآمد و به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد و حقوق‌بگیر است. به عبارت دیگر تورم به افراد دارای درآمدهای پولی ثابت، ضرر می‌زند و از قدرت خرید آنان می‌کاهد و در مقابل، به نفع اغلب کسانی تمام می‌شود که درآمدهای پولی متغیر دارند. در یکی از گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نیز آمده است که تورم همچنین هزینه‌های عمومی دولت را افزایش داده و در نتیجه دولت را مجبور به کسب درآمد بیشتر یا استقراض از بانک مرکزی می‌کند که در هر دو حالت ضربات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد می‌کند.

اثرات منفی تورم

اقلامی مانند پوشاک، غذا، حمل و نقل و خدمات پزشکی برای مردم از اهمیت بالایی برخوردار هستند. افزایش قیمت این اقلام تاثیرات بدی بر کیفیت زندگی مردم می‌گذارد و شرایط ناامیدکننده‌ای را برای آن‌ها ایجاد می‌کند.

 

 

 

تورم و سرمایه گذاری:

در شرایط تورمی، سرمایه‌گذاری به‌عنوان راهکاری برای مقابله با این پدیده اقتصادی به کار می‌رود. چیزی که در این خصوص باید به آن توجه کرد، داشتن دانش سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف مانند مسکن، ارز، طلا یا بورس است. از طرف دیگر، سرمایه لازم برای ورود به هریک از این بازارها نیز متفاوت است.

آموزش کاربردی:  آموزش فیلتر کاربردی تعداد خریداران حقوقی امروز بیشتر از میانگین تعداد خریداران حقوقی در ۳ ماه گذشته

 

شاید برخی از افراد با توجه به میزان تخصص و آگاهی از شرایط اقتصادی و میزان پس‌انداز خود، قدرت ورود به هر بازاری برای سرمایه‌گذاری را نداشته باشند. این  در حالی است که بازار سرمایه و بورس، با توجه به ابزار‌های موجود مانند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و …، ورود افراد با هر سطح از دانش و هر میزان سرمایه را فراهم و شرایط را برای آن‌ها تسهیل کرده است.

نکته دیگر اینکه سپرده‌گذاری در بانک نیز در این شرایط تورمی و با کاهش نرخ سپرده بانک‌ها معقول و منطقی نیست، چرا که اغلب اوقات، نرخ بهره بانکی نرخ تورم را پوشش نمی‌دهد.

منبع: دنیای اقتصادکارگزاری مفید

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

مطلب پیشنهادی

آموزش فیلتر میانگین حجم خرید حقیقی‌ها در ۳ ماه گذشته بیشتر از میانگین حجم خرید حقیقی‌ها در ۱۲ ماه گذشته

دانلود فیلتر سهم‌هایی که میانگین تعداد خریداران حقیقی در ۱۲ ماه گذشته بیشتر از میانگین تعداد فروشندگان حقیقی در ۱۲ ماه گذشته

این فیلتر سهم‌هایی را نشان می دهد که میانگین تعداد خریداران حقیقی در ۱۲ ماه …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *