خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

مقدمه ای بر تحلیل بنیادی بورس

مقدمه ای بر تحلیل بنیادی بورس روش های زیادی برای پیش بینی قیمت سهام وجود دارد که از روش های عجیب و غریب شامل صور ماه و فعالیت لکه های خورشیدی و غیره گرفته تا روش های علمی اخیر که شامل روش بنیادی و یا تکنیکی و در نهایت چارتی می باشد. بیشتر تحلیل گران از روش بنیادی با تکنیکی و یا ترکیبی از هر دو استفاده می کنند. همچنانکه می دانیم، تحلیل بنیادی بر پایه قیمت هر سهم که ارزش واقعی شرکت را منعکس می کند استوار است. تحلیلگران بنیادی فرض می کنند که بازار ۹۰٪ منطقی عمل می کند، و پذیرفته اند که پیش بینی آنها برای حدود ۱۰٪ بازار رفتار غیر منطقی دارد. استدلال شان از تکنیک رقیب، تحلیل تکنیکی، این است که کاملا نظری مخالف دارد. تحلیل گران تکنیکی اعتقاد دارند که بازار در حد زیادی به صورت روانی عمل می کند و حدود ۱۰٪ رفتار بازار بر طبق فاکتورهای منطقی است.

تحلیل گران تکنیکی برای تعیین ارزش ذاتی یک شرکت علاقه زیادی از خود نشان نمی دهند و تا حدودی نسبت به این موضوع خونسرد هستند، از این رو آنها معتقد نیستند که ارزش ذاتی شرکت سبب شود حرکت آینده به طور درست در قیمت سهم نمایان گردد. اکثر تحلیل گران تکنیکی با این ایده که سهام در محدوده ارزش ذاتی خود نوسان دارند، اعتقادی ندارند. تحلیل گران تکنیکی به سختی و دشواری پیش بینی درست و همچنین ذات و طبیعت غیر منطقی و ذهنی نتایج تحلیل بنیادی اشاره دارند. در نتیجه آنها معتقدند که تحلیل تکنیکی خیلی سریع تر عمل می کند و میتواند سهام بیشتری در یک زمان تحلیل کند. تحلیل بنیادی به صورت معمول و متداول آن در دهه ۱۹۶۰ در آمریکا، زمانی که بازارهای سهام، مخصوصا در لندن و نیویورک، پیشرفت عظیمی (رشد حبابی) را پشت سر گذاشتند و به سرعت قیمت سهام افزایش یافت و در واقع منفجر شد، شکل گرفت. تحلیل گران موفقیت فوق العاده ای را در رشد زیاد سهام توصیه کرده بودند. بدون تردید تحلیل گران بازده سهام را بدون تاثیر ریسک بررسی کرده بودند. توصیه سهام با رشد بالا، تحلیل گران در واقع سهام با ریسک بالا را توصیه می کردند – دارای ضریب بتا بالا – در واقع قیمتها فراتر از متوسط بازار بودند. زمانی که بازارهای سهام در اثر اوضاع اقتصادی ضعیفی در دهه ۱۹۷۰ سقوط کردند، این سهام ها با سرعت بیشتری از بازار به زمین خوردند. در نتیجه، تحلیل گران بنیادی اکنون به ریسک و بتای سهام و پر تفوی توجه می کنند. با وجود عملکرد ضعیف دهه ۱۹۷۰، تحلیل گران بنیادی از تنوع دست نکشیدند، دو دلیل برای آن وجود داشت که هر دوی آنها دلایل روانی بودند. یک سرمایه گذار می تواند همیشه به عقب و به حرکت گذشته اخیر سهام نگاه کند و موقعیت ها را شناسایی کند. تحلیل های بنیادی سطح وسیعی از جزئیات و مهارتها را که تحلیل گران بنیادی در محاسباتشان برای پیش بینی نیاز دارند ارائه می دهند. در نهایت تا به امروز تحلیل بنیادی یکی از روشهای معتبر و شناخته شده جهت تجزیه و تحلیل سهام شرکتها در کنار سایر روشهای تحلیل مورد استفاده تحلیلگران مالی قرار می گیرد.

خلاصه فعالان بازار سرمایه عموما از دو روش کلی برای تجزیه تحلیل و ارزش گذاری سهام استفاده میکنند که عبارتند از: روش بررسی همه جانبه و اساسی (fundamental analysis) و روش بررسی فنی و تکنیکال. (technical analysis) در این میان، سرمایه گذارانی که از امکانات، آگاهی و دانش و تجربه کافی در زمینه مطالعات اقتصادی برخوردارند، عموما از روش فاندامنتال برای تجزیه و تحلیل سهام شرکتها و انتخاب سهم برتر برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. ولی سرمایه گذارانی که فاقد اطلاعات کافی می باشند از روش تکنیکال برای تجزیه تحلیل سهام بهره می جویند. البته لازم بذکر است که روش دیگری نیز برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که به روش مجموعه سرمایه گذاری با مدیریت پرتفوی معروف است. در این روش بر خلاف دو روش قبلی، به تجزیه و تحلیل تک تک سهام نمی پردازیم. بلکه یک مجموعه ای از سهام که به پرتفوی معروف است را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنیم و رفتار مجموعه سهام در بورس را بررسی و دنبال می کند نه رفتار تک سهم روش فاندامنتال در این روش که شامل سه مرحله: بررسی اقتصاد کلان و عوامل سیاسی اجتماعی، بررسی صنعت و در نهایت بررسی شرکت است، انتخاب سهام از کلیه ابعاد مورد ارزیابی دقیق و همه جانبه قرار می گیرد. که در نهایت پس از انتخاب شرکت، قیمت ذاتی شرکت نیز محاسبه میشود. در بررسی اقتصادی و عوامل سیاسی اجتماعی، کلیه زمینه های اقتصادی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر عملکرد صنایع و شرکتها تاثیر گذار هستند مورد بررسی قرار می گیرند. رویدادهای اجتماعی و سیاسی و پیش بینی تاثیر احتمال هر یک از آنها بر اقتصاد کشور و همچنین عوامل اقتصاد کلان (با کل سیستم اقتصادی کشور، میتواند در تصمیم گیری سهامدار در خرید و فروش سهام شرکتها نقش عمده ای داشته باشد.

آموزش کاربردی:  آموزش بورس حق تقدم چیست؟

دامنه این عوامل بسیار متنوع است و طیف گسترده ای را در بر می گیرد. این موارد به طور عمده شامل بررسی های زیر میشود: نرخ رشد اقتصادی، نرخ رشد اشتغال، نوسانات نرخ بهره، رشد سرمایه گذاری، نوسانات نرخ ارز، کسری بودجه، برنامه های عمرانی و اقتصادی دولت، چشم انداز برنامه های پنج ساله، تغییر تر از پرداختها، حسابهای ارزی دولت، تغییر مقررات و قوانین، میزان رشد بخش های مختلف اقتصادی شامل صنعت کشاورزی و خدمات، رشد و میزان صادرات، و غیره، همچنین عوامل سیاسی اجتماعی، مانند بروز تنشها، رخدادهای مهم سیاسی، … نیز به نوبه خود بر اوضاع عمومی بازار سهام میتواند حائز اثرات مثبت یا منفی باشد. مشاهده شرائط مثبت و امیدوارکننده در واقع بیان کننده شرائط لازم برای سرمایه گذاری می باشد. که بررسی اقتصادی تکمیل شده و مرحله بعدی مطالعه بر روی صنایع می باشد. در بررسی صنعت: در هر برهه از زمان، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و خط مشی اعمال شده توسط دست اندر کاران اقتصادی میتوان شاهد تاثیر گذاری بر روی صنایع مختلف باشیم. به عنوان مثال، دولت میتواند به منظور حمایت از صنایع داخلی بر روی کالاهای مشابه خارجی تعرفه و حقوق گمرکی نسبتا زیادی وضع کند و یا در مواردی ممنوعیت ورود اعلام نماید. در چنین حالتی تقاضا برای محصولات داخلی حفظ میشود و یا افزایش می یابد و نهایتا پیش بینی های فروش شرکت و سودآوری آن تحقق می یابد، در بررسی صنعت عواملی مانند: جایگاه صنعت در اقتصاد کشور، عمر و سنوات فعالیت صنعت، میزان صادرات هر صنعت، ارز آوری و ارزبری هر صنعت، مزیت اقتصادی صنایع مختلف، بازار هدف محصولات صنعت، ارتباط صنعت با صنایع دیگر و… ارزیابی می شود. که در نهایت به انتخاب صنعت با صنایع برتر جهت سرمایه گذاری منجر میشود. لازم بذکر است که، دو عامل نوع صنعت و اقتصاد کلان جزو عوامل بیرونی هستند که غالبا شرکتها و خود بورس بر آنها کنترلی ندارند.

مرحله بعدی در بررسی فاندامنتال، انتخاب شرکت از میان صنایع پیشرو و موفق است. فعالیت اقتصادی شرکتهای تولیدی و صنعتی با توجه به تقاضای بازار برای کالای تولید شده میتواند در سودآوری آن نقش به سزایی داشته باشد. به عنوان مثال شرکتی که عرضه کننده انحصاری کالای خاصی به یک بازار باشد میتواند بر قیمت آن اعمال قدرت بیشتری نماید و در نتیجه سود بالای شرکت مزبور تضمین شده است. در این مرحله بررسی شرکت از طریق چهار گروه: نسبتهای نقدینگی، فعالیت، سوددهی، بدهی و یا هفت شاخص مهم که در بررسی و مقایسه شرکتها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، صورت می گیرد. که در نهایت پس از انتخاب شرکت میتوان ارزش ذاتی و قیمت واقعی سهام را نیز محاسبه و برآورد کرد.

آموزش حد ضرر در بورس

 تحلیل بنیادی بورس

 

فیلم آموزش فیلتر نویسی در سایت tsetmc و ایزی تریدر توسط مهندس تلخاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *